Opony sferyczne – rewolucja na drogach?

Czy w temacie opon można wymyślić jeszcze coś rewolucyjnego? Owszem. Doskonałym przykładem są rozwiązania oferowane przez jedną z największych marek zajmujących się produkcją opon samochodowych. Najnowsza propozycja globalnego producenta ukazuje opony sferyczne, które w mniemaniu ekspertów mają być zasadniczym elementem aut w pełni zautomatyzowanych.

Rola i znaczenie opony

Zanim jednak przejdziemy do tego – swoją drogą innowacyjnego i spektakularnego pomysłu, warto na początku określić rolę oraz znaczenie opony – to bywa nade często bagatelizowane. Zgodnie z definicją oponą pneumatyczną nazywamy zewnętrzną część koła o przekroju otwartym. Opona tego rodzaju wykonana jest z gumy i zlokalizowana na feldze, bądź obręczy wypełnionej powietrzem. Zgodnie z myślą konstruktorską opona stanowi element pojazdu kontaktujący się z podłożem gwarantując tym samym jego przenoszenie, siłę napędu, hamowania oraz skrętu. Ponadto opono stanowi amortyzację w trakcie jazdy, a zatem w praktyce wpływa a komfort oraz bezpieczeństwo prowadzenia danego pojazdu. Tutaj zobaczysz akcesoria do auta: tu

Magnetyczna lewitacja

Dość o oponach w wariancie tradycyjnym. Powracając do tematu opon sferycznych, należy podkreślić, iż ich działanie opiera się na poruszaniu w dowolnym kierunku poprzez zastosowanie magnetycznej lewitacji. Tego typu rozwiązanie pozwala autu poruszać się w dowolnym kierunku bez zmiany położenia podwozia. W konsekwencji wzrasta wspomniany komfort oraz bezpieczeństwo zwłaszcza wówczas, gdy zmuszeni jesteśmy zaparkować w ciasnym i niełatwo dostępnym miejscu. O ów mechanizm postanowiliśmy zapytać eksperta – Tadeusza Korona.

„W mojej opinii wizja opon sferycznych jest poglądem futurystycznym. Nie da się ukryć, że takiej wizji wymaga współczesny rynek. Przypomnę tylko, że w Stanach Zjednoczonych auta autonomiczne zjeżdżają z taśm produkcyjnych i nie da się ukryć, że zastosowanie w nich tego rodzaju opon jest czymś nieuniknionym. Dla mnie walorem tego typu rozwiązania jest z pewnością dostosowanie opon sferycznych do parametrów jezdnych oraz drogowych. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na komfort oraz bezpieczeństwo prowadzenia auta…” (Zobacz również)

Dostosowanie opon

Dostosowanie parametrów opon do warunków drogowych uwarunkowane jest zjawiskami meteorologicznymi. Opony sferyczne zostały bowiem wyposażone w specjalne czujniki, które są odpowiedzialne za przekaz informacji o pogodzie oraz warunkach jezdnych innym pojazdom. Poniżej prezentujemy najważniejsze walory owego rozwiązania.

Zalety opon sferycznych :
– zwiększenie komfortu jazdy
– wyższy poziom bezpieczeństwa
– mniejsza eksploatacja nadwozia
– dostosowanie auta do warunków jezdnych
– możliwość automatycznej regulacji w skali 360 stopni
Oczywiście od wprowadzenia tego typu opon na rynek musi minąć co najmniej kilka lat. Opony sferyczne, choć stanowią wizję odległą, to w praktyce mogą walnie przyczynić się do drogowej rewolucji. Pozostaje mieć nadzieję, że rewolucja ta będzie w pełni pozytywna.