tire

Jak uchronić się przed zimowym poślizgiem?

Badania statystyczne ukazują, iż 7/10 wypadków oraz kolizji w sezonie jesienno-zimowym spowodowanych jest poślizgiem auta. Wbrew pozorom nie musimy jechać szybko, aby oblodzona nawierzchnia ulicy mogła przyczynić się do wpadnięcia auta w poślizg. Wielokroć jest to zwyczajny pech, bądź brak umiejętności kierowcy. Jako, że sezon zimowy wre, a temperatury ujemne nie odpuszczają postanowiliśmy stworzyć niewielki poradnik mówiący o tym jak skutecznie i co ważne – bezpiecznie wyjść z poślizgu zimowego. Zapraszamy do lektury!

Przyczyny wpadnięcia w poślizg

Zima z racji ujemnych temperatur oraz sowitych opadów deszczu, bądź śniegu przyczynia się do powstania na drogach oblodzenia. Lód na powierzchni asfaltu zagraża kierowcom bez względu na prędkość z jaką się poruszają. Podobnie niebezpieczeństwa niesie ze sobą charakterystyczne błoto pośniegowe, które wielu kierowców bagatelizuje. W takich warunkach o poślizg nie trudno, z kolei świeżo upieczeni posiadacze prawa jazdy nie posiadają jeszcze odpowiedniego doświadczenia, a co za tym idzie – umiejętności pozwalających wyprowadzić auto z poślizgu. Specjaliści zwracają w takich sytuacjach uwagę na problem wynikający z nauki jazdy. O zaniedbaniach opowiada nam ekspert – Jakub Zięba.
„Ograniczona liczba godzin oraz jazda w określonych warunkach w trakcie szkolenia nie pozwala przekazać wielu cennych rad młodym kierowcom. Przykładem jest właśnie poślizg – niedoświadczeni nie wiedzą w jaki sposób należy się zachować w momencie, gdy samochód ucieka, a my przestajemy mieć nad nim kontrolę. Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja ulegnie zmianie z racji powstawania specjalnych torów, które można sztucznie namaczać. Nauka kontrolowanych poślizgów to absolutna podstawa, która w wielu sytuacjach może nawet uratować życie…”

winter

Rada 1 – Zachowaj ostrożność

Trudne warunki pogodowe wymagają obniżenia prędkości. Dotyczy to przede wszystkim procesu hamowania – gwałtowne wciśnięcia hamulców może doprowadzić auto do niebezpiecznego poślizgu, dlatego zaleca się stosowanie hamowania poprzez stopniową redukcję biegów (tzw. hamowanie silnikiem). W ten sposób nie tylko obniżymy w sposób naturalny prędkość, ale także zachowamy wskazany poziom stabilności samochodu.

Rada 2 – Błyskawicznie oceniaj sytuację

Wyróżniamy dwa rodzaje poślizgów – nadsterowny oraz podsterowny. Poślizg podsterowny następuje wyłącznie w sytuacji w której przód auta wyjeżdża na zewnątrz, a wszelkie ruchy kierownicą nie przynoszą skutków. W takich momentach należy natychmiast pogłębić skręt w celu uzyskania kontroli nad autem. Zabrania się dodawania gazu z powodu utraty przyczepności, zaleca się z kolei lekkie wciśnięcie hamulca, aby przyczepność złapać przednimi kołami. Bez błyskawicznej i poprawnej oceny sytuacji nie podejmiemy odpowiednich działań.

tire2

Polecamy: https://comparic.pl/kurs-lewa-bulgarskiego-bgnpln-notowania-online/

Rada 3 – Poczuj się jak żużlowiec

W sytuacji poślizgu nadsterownego (gdy auto ucieka do tyłu i następuje obrót) należy natychmiast zdjąć nogę z gazu i skręcić maksymalnie kierownicą w kierunku przeciwnym do obrotu. Działanie to przypomina jazdę na torze żużlowym. Jeśli reakcja będzie błyskawiczna możemy mieć pewność, że wyjdziemy z poślizgu bez szwanku.

Pomocne mogą być akcesoria z https://www.centercar.pl/pages/akcesoria,30-147.aspx.