petrol

Czynniki wpływające na zużycie paliwa w aucie

Oszczędzanie paliwa to mówiąc wprost – oszczędzanie pieniędzy. Jest to ważne zwłaszcza dziś, gdy koszta związane z eksploatacją auta, opłaty oraz same ceny paliwa notorycznie wzrastają. Poszukując oszczędności warto zatem rozpocząć od podstaw, a taką niewątpliwie jest redukcja spalania na którą mamy wpływ bezpośredni jako kierowcy. W jaki sposób zmniejszyć koszta związane ze spalaniem bez względu na auto jakim się poruszamy? Oto kilka prostych i skutecznych zabiegów.

Prędkość i jej znaczenie

Jak mawia większość instruktorów – jazda ekologiczna, to jazda w której emisja spalin do atmosfery jest zredukowana. Wiąże się to rzecz jasna z mniejszym spalaniem, a to jest możliwe w momencie utrzymywania stałej prędkości podczas jazdy. Odpowiednie prowadzenie auta może wygenerować oszczędności w spalaniu na poziomie 30-40%. Zakładając, że średnie zużycie paliwa na 100km wynosi 9l – prowadząc auto niestosownie możemy w tej samej skali spalić nawet 12l, czyli w uśrednionym przeliczeniu – zapłacić około 15zł więcej na tymże dystansie. Dla większości samochodów osobowych prędkość optymalna oscyluje w granicach 80-100km/h, a zatem jest to około 60% wartości maksymalnej. Eksperci odradzają przekraczanie 80% wartości maksymalnej, ponieważ wówczas zwiększamy ryzyko eksploatacyjne, a tym samym stanowimy zagrożenie na drodze. Koszta rosną z każdej strony. Istotne znaczenie w aspekcie prędkości oraz stylu jazdy ma także trasa, którą wybieramy. Warto zapoznać się z nią wcześniej, aby móc dostosować prędkość oraz styl do warunków panujących na drodze ze szczególnym uwzględnieniem ruchu innych pojazdów. Wszelkie raptowne zrywy i zmiany zwiększają poziom spalania. Koszta wciąż rosną…

Ogumienie i hamowanie

Dłuższa trasa – ale w ruchu jednostajnym przynosi więcej pozytywnych konsekwencji. Wszelkie unikanie korków, remontów dróg oraz tras z jednym pasem pozwoli skutecznie zredukować koszta związane ze spalaniem. Podobna redukcja możliwa jest w przypadku doboru odpowiedniego ogumienia. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach nie tylko przyczynia się do zwiększenia poziomu niebezpieczeństwa na drodze, ale także generuje większe straty paliwa. Wartość o 0.5B mniejsza od zalecanej na trasie wynoszącej 100km generuje wyższe straty paliwa o około 5%. Ponadto przyspiesza zużycie opony – zwłaszcza bieżników o 40-50%. Podobnie rzecz się ma z procesem hamowania. Nie bez kozery instruktorzy zalecają hamowanie silnikiem, bowiem dynamiczne wciśnięcie hamulców nie tylko narazi innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo, ale także wygeneruje większą stratę paliwa, tłumaczy specjalista z https://www.centercar.pl/.

petrol3

Inne czynniki

Do pozostałych czynników wpływających na zużycie paliwa zaliczamy m.in. technikę zmiany biegów, kontrolę stanu pojazdu, różnice wynikające z zimnego i rozgrzanego silnika w momencie rozpoczynania trasy, obecność aktywnych urządzeń elektrycznych oraz stopień ich intensyfikacji, wyznaczanie rodzaju trasy, a także działanie silnika w momencie postoju. Oczywiście wiele z tych czynników zależy od rodzaju auta jaki posiadamy – zwłaszcza jednostki silnikowej i rodzaju paliwa.