Co tak naprawdę tankujemy, czyli różne odmiany paliwa

Paliwo to podstawa używania samochodu. Aby jechać, trzeba tankować. Ceny paliw są zawsze za wysokie – to właśnie na nie kierowcy w Polsce narzekają częściej niż na drogowców. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy skąd się bierze paliwo, ani też czym się od siebie różni. Jednak warto mieć świadomość, aby nie pomylić różnych źródeł energii silnika samochodowego lub aby o niego odpowiednio zadbać.

Paliwa gazowe

Jedna z dwóch największych grup paliw. Nadaje się tylko i wyłącznie do silników napędzanych gazem i w samochodzie wymaga specjalnej instalacji. Cena za gaz jest niższa niż za paliwa płynne, jednak do normalnego użytkowania samochodu potrzeba go więcej. LPG, czyli specjalna mieszanka na bazie propanu i butanu stała się bardziej popularna w okresie wzrostu ceny paliw płynnych, kiedy to wielu użytkowników dróg „przerzucało” się na instalacje gazowe. Należy jednak pamiętać, że są one dostępne tylko i wyłącznie dla silników benzynowych. Jednocześnie skraca żywotność silników, w szczególności nowszych jednostek napędowych, czym skutecznie odstrasza wielu kierowców.

Paliwa płynne – olej napędowy

Paliwo przeznaczone do silników wysokoprężnych z samoczynnym zapłonem, czyli do silników Diesela. Jest on tańszy niż klasyczna benzyna, ale droższy niż gaz. Przeznaczony jest tylko i wyłącznie do jednego rodzaju silników, w związku z czym pomylenie go z benzyną może wiązać się ze zniszczeniem silnika. Jego otrzymywanie jest zdecydowanie łatwiejsze, niż w przypadku benzyny, ale jest bardziej szkodliwy dla środowiska, a to ze względu na dużą zawartość siarki. Ten fakt sprawił, że ekolodzy zaczęli szukać alternatywnego środka napędzającego silniki Diesela. Efektem tego jest tzw. biodiesel, który nie powstaje z ropy naftowej, a z olejów roślinnych lub gazu czy węgla. Takie paliwo jest jednak mało popularne
i drogie.

Najpopularniejsza benzyna

Benzyna, czyli paliwo stosowane do napędzania silników spalinowych. Najpowszechniejsze paliwo, którego cena stale przysparza kierowcom bólu głowy. Produkcja benzyny jest szkodliwa dla środowiska, podobnie jak jego używanie, choć paliwo to nie zawiera dużych ilości siarki. Powstaje w wyniku rektyfikacji ropy naftowej. Jest wydajne i odporne na niskie temperatury, jednak jego otrzymywanie jest kosztowne. Problemy w składowaniu
i specjalne dodatki, które sprawiają, że paliwo to nie jest tak bardzo łatwopalne sprawiają, że jego cena wciąż jest zbyt wysoka. Jest to materiał, który musi być dobrze oczyszczony, co także zwiększa koszty produkcji. Na rynku istnieje kilka różnych rodzajów benzyny. Te droższe, wysokooktanowe, są zdrowsze dla silnika i wpływają na wydłużenie jego pracy.

Każdy, kto marzy o korzystaniu z samochodu musi mieć na uwadze fakt, że auto potrzebuje napędu. Niezależnie od tego czy wybierasz olej napędowy, benzynę czy gaz musisz wiedzieć jak napełnić bak i jakim paliwem możesz to zrobić. Dodatkowo chcąc dbać o środowisko powinieneś korzystać z samochodu jak najmniej, a także nalewać benzyny wysokooktanowej, która zadba nie tylko o silnik, ale także będzie mniej szkodliwa dla środowiska.